Strona główna

Witamy w muzeum

Pucheroki to XVII-wieczny zwyczaj krakowskich żaków, chodzących po domach i głoszących oracje w Niedzielę Palmową, do dziś żywy w gminie Zielonki. W ramach projektu „Gmina Zielonki – w krainie Pucheroków” powstała strona internetowa, która jest wirtualnym muzeum i zawiera bazę wiedzy o zwyczaju oraz fotografie, filmy, rekwizyty związane z Pucherokami - to główna część projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizowanego przez CKPiR w Zielonkach. >>>

Twórz z nami muzeum

Udało nam się zgromadzić pokaźne zbiory dotyczące pucheroków, będziemy je tu cały czas uzupełniać. Zachęcamy do współtworzenia Wirtualnego Muzeum wraz z nami! Jeśli masz zdjęcia, związane ze zwyczajem, podziel się nimi wysyłając skan na adres: muzeumpucheroka@zielonki.pl.


Dbajmy razem o niematerialne dziedzictwo kulturowe!

Pucheroki 2021

Tradycja nie zginęła – konkurs filmowy „Pucheroki w kadrze”! W 2021 roku ze względu na obostrzenia pandemiczne Centrum Kultury nie mogło zorganizować Przeglądu Pucheroków. Zaprosiliśmy więc do udziału w konkursie „Pucheroki w kadrze”. Uczestnicy odpowiedzieli filmami, na których recytują oracje w stroju pucheroka, śpiewają, tańczą i udowadniają, że nieobca im grafika komputerowa. każdy film Centrum Kultury przyjęło z radością.


Pucheroki w kadrze zamiast przegladu 2021

Napisali o pucherokach

Dr Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa, w opracowaniu opublikowanym w 2010 r. na portalu krakow.pl twierdzi, że tradycja Pucheroków zasługuje nawet na patronat Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dowiemy się też dlaczego krakowska kuria zakazała ponad 240 lat temu krakowskim żakom chodzenia po pucherach. Zapraszamy do czytania.


Władysław Gwizdała, autor monografii Zielonek „Nad Białuchą”, napisał o tym, skąd wziął się zwyczaj Pucheroków w Zielonkach i jak się niegdyś „po pucherach” chodziło w Zielonkach i innych wsiach parafii zieloneckiej. Zapraszamy do czytania

Pucherokowy kalendarz 2023

Najbliższa Niedziela Palmowa przypada 2 kwietnia 2023 r. Mamy nadzieję, że spotkamy się na Przeglądzie Pucheroków w Bibicach w Gminie Zielonki. A w oczekiwaniu na ten dzień zajrzyjcie do książeczki z zagadkami, łamigłówkami i kolorowankami „Bądź jak Pucherok”.
>>

.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©