Strona główna

Witamy w muzeum

Pucheroki to XVII-wieczny zwyczaj krakowskich żaków, chodzących po domach i głoszących oracje w Niedzielę Palmową, do dziś żywy w gminie Zielonki. W ramach projektu „Gmina Zielonki – w krainie Pucheroków” powstała strona internetowa, która jest wirtualnym muzeum i zawiera bazę wiedzy o zwyczaju oraz fotografie, filmy, rekwizyty związane z Pucherokami - to główna część projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizowanego przez CKPiR w Zielonkach. >>>

Twórz z nami muzeum

Udało nam się zgromadzić pokaźne zbiory dotyczące pucheroków, będziemy je tu cały czas uzupełniać. Zachęcamy do współtworzenia Wirtualnego Muzeum wraz z nami! Jeśli masz zdjęcia, związane ze zwyczajem, podziel się nimi wysyłając skan na adres: muzeumpucheroka@zielonki.pl.


Dbajmy razem o niematerialne dziedzictwo kulturowe!

W Niedzielę Palmową zapraszam Pucheroka do mojego domu

W Niedzielę Palmową wpuśćmy Pucheroki do naszych domów i napełnijmy ich koszyczki różnymi słodkościami. Zachęcamy też rodziców, by wraz ze swoimi pociechami włączyli się do akcji. Wystarczy ubrać kolorową, stożkową czapkę i odważnie zapukać do mieszkań sąsiadów.

Napisali o pucherokach

Dr Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa, w opracowaniu opublikowanym w 2010 r. na portalu krakow.pl twierdzi, że tradycja Pucheroków zasługuje nawet na patronat Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dowiemy się też dlaczego krakowska kuria zakazała ponad 240 lat temu krakowskim żakom chodzenia po pucherach. Zapraszamy do czytania.


Władysław Gwizdała, autor monografii Zielonek „Nad Białuchą”, napisał o tym, skąd wziął się zwyczaj Pucheroków w Zielonkach i jak się niegdyś „po pucherach” chodziło w Zielonkach i innych wsiach parafii zieloneckiej. Zapraszamy do czytania

Pucherokowy kalendarz 2024

Najbliższa Niedziela Palmowa przypada 24 marca 2024 r. Mamy nadzieję, że spotkamy się na Przeglądzie Pucheroków w Bibicach w Gminie Zielonki. Zapraszamy do udziału w trzech konkursach na: „Wielkanocne Jajko”, „Stroik Wielkanocny” i „Najbardziej tradycyjnie ubranego Pucheroka”. Szczegóły na plakacie.
>>

.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©